Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Regionalnego zorganizował akcję „Ekosiatkarze sprzątają świat”, w której udział wzięło blisko 100 mieszkańców Brzeska. W piątkowe popołudnie, 20 sierpnia, w ciągu zaledwie czterech godzin na terenie parku rekreacyjnego EKOsiatkarze zebrali ponad 500 kilogramów śmieci. Realizacja projektu była możliwa dzięki przekazanemu przez Carlsberg Polska grantowi 10 tys zł w ramach Programu Grantowego INICJATYWY.

W akcji „Ekosiatkarze sprzątają świat”, udział wzięli mieszkańcy Brzeska, a wśród nich wielu pracowników Urzędu Miejskiego z burmistrzem Brzeska Tomaszem Latochą na czele. Grupa ponad 100 osób w ciągu 4 godzin, penetrując tereny parku rekreacyjnego położonego pomiędzy osiedlami Ogrodowa i Jagiełły oraz ulicy Gajowej na Słotwinie, zebrała ponad 500 kilogramów śmieci wśród nich: opakowań plastikowych, butelek i puszek.

Był to pierwszy etap realizowanego przez Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Regionalnego projektu, którego głównym celem jest sprzątanie odpadów i segregacja śmieci na brzeskich osiedlach, a także promowanie idei oszczędzania energii orazwody, zbiórki elektroodpadów i zachęcenie do używania opakowań wielorazowego użytku. 

W ramach projektu zostały też zakupione cztery pojemniki na śmieci typu pingwin, które będą ustawione na terenie parku rekreacyjnego pomiędzy osiedlami Ogrodowa i Jagiełły. Każdy z uczestników akcji otrzymał również ekotorbę i pojemnik do filtrowania wody.

Koszt realizacji projektu wyniósł 10 tys. zł i został w całości pokryty z grantu otrzymanego przez Stowarzyszenie w 8. edycji Programu Grantowego INICJATYWY organizowanego przez Carlsberg Polska, we współpracy z firmą Interseroh oraz Urzędem Miejskim. Przypomnijmy, że z terenu gminy grantami zostali w tym roku nagrodzeni także: Koło Gospodyń Wiejskich „Szpilki” w Buczu, Instytut Rozwoju Regionalnego – Stowarzyszenie z Poręby Spytkowskiej oraz Ochotnicze Straże Pożarne w Łoniowej i w Buczu.