FAQ
Kto może brać udział w Konkursie?
O granty przyznawane w ramach programu INICJATYWY mogą ubiegać się organizacje i instytucje, które prowadzą działalność na terenie powiatu brzeskiego i sierpeckiego:
- stowarzyszenia,
- fundacje,
- instytucje kultury,
- instytucje sportu,
- Ochotnicze Straże Pożarne (OSP),
- Lokalne Grupy Działania (np. Koła Gospodyń Wiejskich)
- samorządowe jednostki organizacyjne pod warunkiem, że posiadają osobowość prawną lub są jednostkami organizacyjnymi niebędącymi osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.
Czy o grant może wnioskować organizacja, która posiada swoją siedzibę poza terenem objętym programem?
Tak, ale pod warunkiem, że projekt grantowy będzie realizowany na terenie powiatu brzeskiego lub sierpeckiego. W konkursie może wziąć udział organizacja, która posiada siedzibę poza tymi powiatami.
Czy w konkursie mogą brać udział organizacje, które nie są organizacjami pożytku publicznego?
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich organizacji pozarządowych, nie tylko tych, które mają status organizacji pożytku publicznego, czyli OPP (OPP to organizacje, które mogą zbierać środki z 1%).
Czy w konkursie mogą brać udział osoby prywatne?
Program INICJATYWY skierowany jest wyłącznie do organizacji pozarządowych oraz instytucji użyteczności publicznej. Osoby prywatne nie mogą zgłaszać swoich projektów, ale mogą zagłosować na wybrany projekt i włączać się w jego realizację na zasadzie wolontariatu, w porozumieniu z laureatami konkursu.
Do kiedy należy składać wnioski o grant?
Wnioski należy składać od 15 marca do 24 kwietnia 2021 r., do godziny 23:59 za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.inicjatywy.com.pl (Załącznik nr 3 Regulaminu).
Jak przebiega proces wyłonienia zwycięskich projektów?
Zwycięskie projekty wyłonione zostaną w wyniku trzyetapowego konkursu.
- W pierwszym etapie zgłoszenia zostaną zweryfikowane pod względem zgodności z regulaminem konkursu.
- Następnie Jury konkursu, w którego skład wchodzą przedstawiciele partnerów Programu IINCJATYWY oraz Carlsberg Polska (Załącznik nr 1 Regulaminu), wybierze do 10 projektów z każdej lokalizacji, które zostaną poddane głosowaniu internautów.
- W trzecim etapie wybrane projekty zostaną poddane głosowaniu internautów za pośrednictwem strony www.inicjatywy.com.pl. Zwyciężą te, które otrzymają największą liczbę głosów.
Jakie kryteria przyjmuje Jury, kierując projekty do głosowania?
Jury oceni, jak projekty odpowiadają na realne potrzeby lokalnych społeczności i jakie korzyści przyniosą mieszkańcom. Ważny jest też okres oddziaływania projektów – długofalowość efektów zrealizowanych działań.
Jury programu rozpatruje zgłoszone projekty w dwóch kategoriach:
- „Projekty na rzecz społeczności lokalnych”, w ramach której nagrodzone zostaną 4 projekty (po 2 w każdej lokalizacji)
- „Projekty na rzecz poprawy świadomości ekologicznej”, w ramach której nagrodzone zostanie 6 projektów (po 3 w każdej lokalizacji).
W przypadku, w którym wśród zgłoszonych projektów nie znajdzie się wystraczająca liczba projektów mieszczących się w powyższych kategoriach, Jury zastrzega sobie prawo nieprzyznania grantu.
Kiedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu?
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 2 czerwca 2021 r. na stronie internetowej www.inicjatywy.com.pl. Organizatorzy poinformują także o wynikach konkursu, kontaktując się bezpośrednio z uczestnikami – mailowo lub/i telefonicznie.
Czy projekty mogą być realizowane poza lokalizacją Browarów?
Projekty zgłoszone do konkursu powinny być realizowane w sąsiedztwie browarów Carlsberg Polska, a zatem w powiatach, w których działają browary Kasztelan oraz Okocim. (Załącznik nr 1 Regulaminu).
Czy w realizacji projektu mogą brać udział osoby niepełnoletnie?
Nie. W realizacji projektów mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie.
Czy beneficjentami projektów mogą być osoby niepełnoletnie – dzieci, uczniowie?
Tylko pośrednio, jeśli dany projekt będzie służył mieszkańcom. Nie mogą być zgłaszane projekty, które dotyczą np. przedszkoli, szkół czy organizacji wspierających dzieci. Wynika to z faktu, że firma Carlsberg Polska jest producentem produktów alkoholowych.
Czy przy realizacji projektu konieczny jest udział wolontariuszy Carlsberg Polska?
Udział wolontariuszy Carlsberg Polska nie jest wymagany. Jednak projekty uwzględniające możliwość zaangażowania pracowników-wolontariuszy Carlsberg Polska będą mile widziane.
Do kiedy zwycięskie projekty powinny być zrealizowane?
Projekty powinny zostać zrealizowane do 31 października 2021 r.
Jak należy rozliczyć grant?
Projekt, który otrzymał grant, należy podsumować i rozliczyć, wykorzystując formularz sprawozdania dostępny na stronie internetowej www.inicjatywy.com.pl (Załącznik nr 4 Regulaminu). Formularz powinien być wypełniony, podpisany i w formie skanu przesłany na adres inicjatywy@carlsberg.pl najpóźniej do 31 października 2021 r. Oprócz wypełnionego formularza zawierającego opis zrealizowanych działań oraz rozliczenie poniesionych kosztów, do sprawozdania powinna być dołączona dokumentacja zdjęciowa z realizacji projektu i jego efektów (zdjęcia w formacie jpg lub png w rozdzielczości 300 dpi, nadające się do druku). Inne materiały np. w postaci krótkich filmików będą dodatkową wartością dla projektu.
Jak będzie wykorzystana dokumentacja zdjęciowa projektu?
Zdjęcia przesłane wraz z raportem z realizacji projektu będę wykorzystywane w wewnętrznych i zewnętrznych działaniach komunikacyjnych prowadzonych przez Carlsberg Polska oraz Partnerów Programu. Dlatego Laureaci muszą posiadać zgody na wykorzystanie wizerunku osób, znajdujących się na zdjęciach. Dokumenty te mogą być weryfikowane przez Organizatora i Partnerów konkursu.