Zwracamy uwagę, że w tym roku można zgłaszać projekty w nowej kategorii: na rzecz poprawy świadomości ekologicznej. Jest to bardzo ważny obszar, który długofalowo wpływa na jakość życia naszego i kolejnych pokoleń, dlatego w tej kategorii Carlsberg Polska przyzna w tym roku aż 6 grantów – jest o co walczyć!

Jakie projekty można zgłaszać w kategorii „na rzecz poprawy świadomości ekologicznej”? Podpowiadamy i inspirujemy pomysłami:

Działania edukacyjno-informacyjne w zakresie: segregacji zużytych opakowań, recyklingu, zastosowania opakowań zwrotnych, wpływu opakowań na środowisko i życie ludzi. W te działania można włączyć lokalne drukarnie, fotografów, grafików, lokalnych nauczycieli ekologii, środowiska, a także właścicieli i pracowników restauracji, sklepów, pracowników urzędów miast. Inspirujcie się pomysłami:

  • Akcja „dajemy rzeczom drugie życie” – organizacja i promocja kiermaszu, na którym mieszkańcy mogą oddać/wymienić swoje rzeczy i zasięgnąć wiedzy na warsztatach „jak dać drugie życie swoim rzeczom”.
  • „Dzień bez śmiecenia” – organizacja i promocja dnia bez śmieci, w którym można zorganizować warsztaty nt. zastosowania opakowań zwrotnych, segregacji śmieci, życia w stylu „zero waste”, zbiórkę odpadów z terenu miasta.
  • Program „zero słomek/jednorazowych opakowań” we współpracy z lokalnymi restauracjami, barami, stołówkami. Promocja akcji, organizacja, przekazanie opakowań wielkokrotnego użytku np. szklanych opakowań obiadowych dla mieszkańców, z których mogą skorzystać ponownie.
  • Stworzenie miejskiej „Podzielni”, w której mieszkańcy mogą oddawać i wybierać zabawki, ubrania i buty, mały sprzęt gospodarstwa domowego – wyposażenie miejsca, promocja akcji w lokalnych media, miejscach publicznych.
  • Akcja „Zero plastiku” w naszym mieście – zorganizowanie zbiórki plastiku, edukacja nt. opakowań plastikowych i oznaczeń na opakowaniach plastikowych, spotkania lokalnej społeczności.
  • „Segreguj z głową” – edukacyjna akcja jak prawidłowo segregować poszczególne odpady np. „gdzie wyrzucić zbitą szklankę” – materiały graficzne, wideo, animacje w komunikacji miejskiej, urzędach, miejscach użyteczności publicznej.
  • Akcja oznaczania koszy do segregacji śmieci w obrazowy sposób i tablice informacyjne nt. segregacji w ich pobliżu. Przekazanie naklejek na kosze dla mieszkańców, ustawienie tablic, akcje edukacyjna.
  • „Opakowania dobre dla planety” – edukacja na temat opakowań, ich liczby na świecie i w Polsce, rozróżnienie na dobre i złe opakowania, przekazanie dla mieszkańców opakowań wielkokrotnego użytku – woreczków na kasze i ryż, woreczkach na owoce i warzywa, opakowań szklanych na potrawy na wynos, butelek do picia – szklanych wielokrotnego użytku. Współpraca z lokalnymi sklepami w przekazywaniu opakowań i zachęcaniu mieszkańców do ich użytkowania.
  • Warsztaty z recyklingu dla seniorów.

Jak zgłosić swój projekt w ramach Programu Grantowego InicJaTyWy przedstawia nasz film: