Możemy już zobaczyć efekty 9. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy.
Projekty zrealizowane w Brzesku, Bielczy, Łoniowej i Czchowie przez 5 regionalnych organizacji otrzymały w sumie 50 tys. zł. od organizatora Programu – Carlsberg Polska. Aż 3 projekty służą edukacji proekologicznej mieszkańców.
Kolejna edycja Programu Grantowego InicJaTyWy dobiegła końca. Od 2014 r. w ramach akcji Carlsberg Polska, w sąsiedztwie swoich Browarów Okocim i Kasztelan, pomógł zrealizować 85 projektów na łączną kwotę ponad 700 tys. złotych. W tym roku zainteresowanie było równie wysokie – z powiatu brzeskiego do drugiego etapu, czyli głosowania internautów, zakwalifikowało się aż 15 inicjatyw. Internauci oddając swoje głosy wyłonili 5 zwycięskich projektów, a lokalne organizacje i instytucje z Brzeska oraz powiatu brzeskiego, otrzymały sumarycznie 50 tys. złotych na realizację swoich pomysłów. Teraz możemy podziwiać efekty ich działań.
– Program InicJaTyWy to, oprócz ważnej idei wsparcia lokalnej społeczności, 85 zrealizowanych projektów, które realnie podnoszą jakość życia mieszkańców już od wielu, wielu lat. Z roku na rok cieszy nas tak duże zainteresowanie projektami związanymi z edukacją ekologiczną, która właśnie dziś jest szczególnie potrzebna. Ale uwagę trzeba zwrócić również na różnorodność projektów – od walorów kulturalnych i integracyjnych, po bezpieczeństwo, wsparcie OSP oraz edukację. To pokazuje, że oddanie realizacji projektów w ręcę regionalnych organizacji i instytucji daje możliwość dopasowania ich to potrzeb danej społeczności – mówi Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju.
InicJaTyWy 9. edycji programu:
1. Tworzymy klimat – światłem i muzyką – Miejski Ośrodek Kultury rozświetlił Brzeski Rynek. W ramach projektu w centrum życia kulturalnego miasta, na brzeskim rynku, powstały girlandy świetlne z żarówkami energooszczędnymi oraz odbył się event taneczno-integracyjny dla mieszkańców miasta.
2. Wypoczynek, Integracja, Rekreacja w Bielczy – Ochotnicza Straż Pożarna w Bielczy przeznaczyła swój grant na rewitalizację terenu przy remizie oraz stworzenie zielonego placu do rekreacji, wypoczynku oraz aktywności fizycznej. Rewitalizacji poddana została działka przylegająca do remizy, stworzono miejsce do odpoczynku z ławeczkami i grillem oraz miejscem na ognisko. Powstało również trawiaste boisko do gry w siatkówkę a reszta terenu zostanie obsiana kwiatami przyjaznymi dla pszczół.
3. Akcja – zielona segregacja – Klub Sportowy Jakub przeprowadził akcję edukacyjno-informacyjną na temat segregacji odpadów, recyklingu jako metody odzysku surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. W ramach projektu odbyła się akcja zbiórki makulatury adresowana do mieszkańców, gdzie oddane kilogramy makulatury były wymieniane na sadzonki kwiatów, krzewów i drzew.
4. Segreguj papier puszki i butelki bo to problem niewielki – Ochotnicza Straż Pożarna w Łoniowej zorganizowała EKOpiknik, na którym mieszkańcy mogli pozyskać wiedzę jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe. Cześcią projektu był również montaż kolorowych koszy ulicznych z przeznaczeniem na papier szkło i plastik wokół terenu OSP czyli siłowni plenerowej i amfiteatru. Ponadto OSP chce dwa razy w roku przeprowadzać społeczną akcję sprzątania okolicy włącznie z rzeką Niedźwiedź z zalegających tam śmieci. W miejscowości powstała również EKO altana z treściami edukacyjnymi dot. segregacji odpadów.
5. Twórczy recykling – Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie zorganizował cykl warsztatów edukacyjnych, począwszy od poznania podstawowych pojęć jak: odpady, recykling, system segregacji i ochrona środowiska, poprzez zajęcia praktyczne. Efektem końcowym inicjatywy było wykonanie kwietników z surowców wtórnych, które zostały ozdobą rynku w Czchowie.