Ogłosiliśmy zwycięzców 9. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy. W powiecie brzeskim powstaną nowe projekty dotyczące m.in. integracji, aktywności fizycznej oraz edukacji proekologicznej. Głosowanie internautów wyłoniło 5 zwycięskich projektów, a ich autorzy – lokalne organizacje i instytucje z Brzeska oraz całego powiatu brzeskiego – otrzymają sumarycznie 50 tys. złotych na realizację swoich pomysłów.
Z powiatu brzeskiego do drugiego etapu Programu Grantowego InicJaTyWy, czyli głosowania internautów, zakwalifikowało się aż 15 inicjatyw. Internauci oddając swoje głosy wyłonili 5 zwycięskich projektów, a aż 3 z nich związane są z edukacją proekologiczną.
Za nami ogłoszenie wyników 9. edycji naszego programu grantowego. Tegoroczne zgłoszenia były bardzo urozmaicone, dotyczyły różnych obszarów życia, ale co cieszy nas najbardziej, wśród nich pojawiło się dużo projektów ekologicznych – związanych z edukacją, segregacją czy recyklingiem. Dzięki projektom zgłaszanym przez lokalne organizacje oraz głosowaniu samych mieszkańców mamy pewność, że 5 zwycięskich inicjatyw odpowiada na potrzeby lokalnej społecznościi i będzie jej służyć przez lata – mówi Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju.
Zwycięzcami 9. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy zostało 5 organizacji, które otrzymają granty po 10 tys. zł każdy.
Zwycięzcy w kategorii „działania na rzecz społeczności lokalnych”:
1. Tworzymy klimat – światłem i muzyką – Miejski Ośrodek Kultury rozświetli Brzeski Rynek. W ramach projektu w centrum życia kulturalnego miasta, na brzeskim rynku, powstaną girlandy świetlne z żarówkami energooszczędnymi oraz odbędzie się event taneczno-integracyjny dla mieszkańców miasta.
2. Wypoczynek, Integracja, Rekreacja w Bielczy – Ochotnicza Straż Pożarna w Bielczy przeznaczy grant na rewitalizację terenu przy remizie oraz stworzenie zielonego placu do rekreacji, wypoczynku oraz aktywności fizycznej. Rewitalizacji poddana zostanie działka przylegająca do remizy, stworzone zostanie miejsce do odpoczynku z ławeczkami i grillem oraz miejscem na ognisko. Powstanie również trawiaste boisko do gry w siatkówkę a reszta terenu obsiana zostanie kwiatami przyjaznymi dla pszczół.
Zwycięzcy w kategorii „na rzecz poprawy świadomości ekologicznej”:
3. Akcja – zielona segregacja – Klub Sportowy Jakub przeprowadzi akcję edukacyjno-informacyjną na temat segregacji odpadów, recyklingu jako metody odzysku surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. W ramach projektu odbędzie się również akcja zbiórki makulatury adresowana do mieszkańców, gdzie oddane kilogramy makulatury będą wymieniane na sadzonki kwiatów, krzewów i drzew (5 kilogramów = 1 sadzonka).
4. Segreguj papier puszki i butelki bo to problem niewielki – Ochotnicza Straż Pożarna w Łoniowej zorganizuje EKOpiknik, na którym mieszkańcy będą mogli pozyskać wiedzę jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe. Cześcią projektu jest również montaż kolorowych koszy ulicznych z przeznaczeniem na papier szkło i plastik wokół terenu OSP czyli siłowni plenerowej i amfiteatru. Ponadto OSP chce dwa razy w roku przeprowadzać społeczną akcję sprzątania okolicy włącznie z rzeką Niedźwiedź z zalegających tam śmieci. W miejscowości powstanie również EKO altana.
5. Twórczy recykling – Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie przeznaczy grant na organizację cyklu warsztatów edukacyjnych, począwszy od poznania podstawowych pojęć jak odpady, recykling, system segregacji i ochrona środowiska, poprzez zajęcia praktyczne. Efektem końcowym inicjatywy będzie wykonanie kwietników z surowców wtórnych, które zostaną ozdobą rynku w Czchowie.