Możemy już zobaczyć efekty 9. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy.

Projekty zrealizowane w Sierpcu, Zawidzu, Żochowie i Cetlinie przez 5 regionalnych organizacji otrzymały w sumie 50 tys. zł. od organizatora Programu – Carlsberg Polska. Aż 3 projekty służą edukacji proekologicznej mieszkańców.

Kolejna edycja Programu Grantowego InicJaTyWy dobiegła końca. Od 2014 r. w ramach akcji Carlsberg Polska, w sąsiedztwie swoich Browarów Okocim i Kasztelan, pomógł zrealizować 85 projektów na łączną kwotę ponad 700 tys. złotych. W tym roku zainteresowanie było równie wysokie – z powiatu sierpeckiego do drugiego etapu, czyli głosowania internautów, zakwalifikowało się aż 15 inicjatyw. Internauci oddając swoje głosy wyłonili 5 zwycięskich projektów, a lokalne organizacje i instytucje z Sierpca oraz powiatu sierpeckiego, otrzymały sumarycznie 50 tys. złotych na realizację swoich pomysłów. Teraz możemy podziwiać efekty ich działań.

– Program InicJaTyWy to, oprócz ważnej idei wsparcia lokalnej społeczności, 85 zrealizowanych projektów, które realnie podnoszą jakość życia mieszkańców już od wielu lat. W czasach w jakich żyjemy szczególnie ważne są dla nas projekty związane z edukacją proekologiczną, których z roku na rok przybywa. Wierzymy, że edukacja, szczególnie w lokalnych społecznościach przez lokalnych aktywistów, może przełożyć się na zmianę nawyków mieszkańców, ich większą świadomość i co za tym idzie poprawę życia całych społeczności – mówi Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju. 

– 

InicJaTyWy 9. edycji programu:

  • „Skakać każdy może!” – Zarząd Osiedla nr 4 otrzymał grant na zakup i montaż wyjątkowego urządzenia rozwijającego aktywność fizyczną mieszkańców. W Parku im. gen. W. Andersa zamontowana została trampolina Flat Ground, wkopana w ziemię o przekątnej 3,5 m. Z urządzenia mogą korzystać mieszkańcy Miasta Sierpca i tym samym zwiększać wytrzymałość swojego układu mięśniowo-szkieletowego.
  • „Nie dla raka w straży!” – Ochotnicza Straż Pożarna w Zawidzu otrzymała grant na ważny dla zdrowia strażaków projekt. W trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych pozostałości produktów spalania osadzają się na odzieży ochronnej strażaków. Dochodzi wówczas do zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami chemicznymi. Zakup odpowiedniego sprzętu do utrzymania umundurowania bojowego pozwoli w znaczący sposób ograniczyć możliwość zachorowania na choroby nowotworowe druhów uczestniczących w akcjach. 
  • „Edukacja ekologiczna w praktyce” – Koło Gospodyń Wiejskich „ŻOCHOWIANKI” przeznaczyło swój grant na organizację warsztatów i pikniku ekologicznego w Żochowie. Odbyły się pokazy, a uczestnicy mogli  sami stworzyć własne niepowtarzalne ekotorby. Dodatkowo wokół remizy posadzona została zieleń tworząc piękne miejsce do integracji lokalnej społeczności.
  • „Zostaw po sobie drzewo, a nie foliową torebkę” – Ochotnicza Straż Pożarna w Cetlinie zorganizowała piknik, podczas którego mieszkańcy mogli wymienić torbę foliową na ekotorbę. Dowiedzieli się jak dać drugie życie tkaninom i uszyć z nich ekotorebki. Uczestnicy dowiedzieli się również jak długo rozkłada się foliowa torebka, a także ile w tym czasie urosną drzewa. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było wspólne sadzenie drzew.
  • „Zbieram, Segreguję – Przyrodę Ratuję” – Stowarzyszenie Dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego przeznaczyło swój grant na akcję edukacyjno – informacyjną dotyczącą sposobów segregacji opakowań. Na jednym z placów Sierpca stanęły pojemniki na opakowania oraz namioty, w których obecni byli edukatorzy uczący o optymalnych dla środowiska sposobach segregacji opakowań. Każda z osób, która przyniosła na teren zbiórki, papierowe lub plastikowe opakowania otrzymała sadzonki drzew, krzewów lub cebulki roślin wieloletnich.