Ogłosiliśmy zwycięzców 9. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy. W powiecie sierpeckim powstaną nowe projekty dot. zdrowia, aktywności fizycznej, integracji oraz edukacji proekologicznej. Głosowanie internautów wyłoniło 5 zwycięskich projektów, a ich autorzy – lokalne organizacje i instytucje z Sierpca oraz całego powiatu sierpeckiego – otrzymają sumarycznie 50 tys. złotych na realizację swoich pomysłów.

Z powiatu sierpeckiego do drugiego etapu Programu Grantowego InicJaTyWy, czyli głosowania internautów, zakwalifikowało się aż 15 inicjatyw. Internauci oddając swoje głosy wyłonili 5 zwycięskich projektów, a aż 3 z nich związane są z edukacją proekologiczną. 

Za nami ogłoszenie wyników 9. edycji naszego programu grantowego. Tegoroczne zgłoszenia były bardzo urozmaicone, dotyczyły różnych obszarów życia, ale co cieszy nas najbardziej, wśród nich pojawiło się dużo projektów ekologicznych – związanych z edukacją, segregacją czy recyklingiem. Dzięki projektom zgłaszanym przez lokalne organizacje oraz głosowaniu samych mieszkańców mamy pewność, że 5 zwycięskich inicjatyw odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności i będzie jej służyć przez lata – mówi Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju.

Zwycięzcami 9. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy zostało 5 organizacji, które otrzymają granty po 10 tys. zł każdy.

Zwycięzcy w kategorii „działania na rzecz społeczności lokalnych”:

1.         „Skakać każdy może!” – Zarząd Osiedla nr 4 otrzymał grant na zakup i montaż wyjątkowego urządzenia rozwijającego aktywność fizyczną mieszkańców. W Parku im. gen. W. Andersa zamontowana zostanie trampolina Flat Ground, wkopana w ziemię o średnicy  4 m.

2.         „Nie dla raka w straży!” – Ochotnicza Straż Pożarna w Zawidzu otrzymała grant na ważny dla zdrowia strażaków projekt. W trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych pozostałości produktów spalania osadzają się na odzieży ochronnej strażaków. Dochodzi wówczas do zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami chemicznymi. Zakup odpowiedniego sprzętu do utrzymania umundurowania bojowego pozwoli w znaczący sposób ograniczyć możliwość zachorowania na choroby nowotworowe druhów uczestniczących w akcjach.

Zwycięzcy w kategorii „na rzecz poprawy świadomości ekologicznej”:

3.         „Edukacja ekologiczna w praktyce” – Koło Gospodyń Wiejskich „ŻOCHOWIANKI” przeznaczy grant na organizację warsztatów i pikniku ekologicznego w Żochowie. Odbędą się ciekawe pokazy, a uczestnicy będą mogli  sami stworzyć własne niepowtarzalne ekotorby. Dodatkowo wokół remizy posadzona zostanie zieleń tworząc piękne miejsce do integracji lokalnej społeczności.

4.         „Zostaw po sobie drzewo, a nie foliową torebkę” – Ochotnicza Straż Pożarna w Cetlinie zorganizuje piknik, podczas którego mieszkańcy będą mogli wymienić torbę foliową na ekotorbę. Dowiedzą się jak dać drugie życie tkaninom i uszyć z nich ekotorebki. Uczestnicy zobaczą również jak długo rozkłada się foliowa torebka, a także jak w tym czasie urosną drzewa. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wspólne sadzenie drzew.

5.         „Zbieram, Segreguję – Przyrodę Ratuję” – Stowarzyszenie Dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego przeznaczy swój grant na akcję edukacyjno – informacyjną dotyczącą sposobów segregacji opakowań. Na jednym z placów Sierpca staną pojemniki na opakowania oraz namioty, w których będą obecni edukatorzy uczący o optymalnych dla środowiska sposobach segregacji opakowań. Każda z osób, która przyniesie na teren zbiórki, papierowe lub plastikowe opakowania otrzyma sadzonki drzew, krzewów lub cebulki roślin wieloletnich.